Mit tehetek ellene?
A halláskárosodás fokozatosan alakul ki az idő múlásával, és az öregedési folyamat természetes részét képezi. Azonban a túl nagy zajártalom még mindig az elsődleges kiváltó okok között szerepel, és vannak olyan zajártalmak is, amelyek akár már azonnal végleges halláskárosodáshoz vezethetnek.
Így védje magát a túl nagy zajtól:
- Ha a munkahelyi zajszint meghaladja a 85 dB-t, csökkentse a zajt vagy használjon fülvédőt.
- Csökkentse a televízió, a házimozi és az iPod hangerejét. Különösen figyeljen erre, ha fülhallgatót használ.
- Figyeljen rá, hogy az autóban se legyen túl hangos a hangszóró azért, mert így próbálja kompenzálni a motor vagy a szél zúgását.
- Viseljen zajszűrőt vagy enyhe füldugót, ha rock koncertre vagy night klubba megy, és ne álljon túl közel a hangszórókhoz.
- Viseljen fülvédőt vagy füldugót, ha túl zajos gépekkel, pl. fúróval, fűnyíróval kell dolgoznia.
Így kerülheti el az idegen tárgyak okozta károsodást:
- Ne használjon fültisztító pálcikát, mert ezzel benyomhatja a fülzsírt a dobhártyához, amivel megnövelheti a fülzsír termelődését, de akár a dobhártyát is károsíthatja.
- Csak tiszta vízzel mossa a fülét, így elkerülheti a fertőzéseket.
Mit jelent a decibel?
A decibel (dB) a hangerősség mérésére szolgál. 0 dB jelenti azt a leghalkabb hangot, amit az emberi fül még képes érzékelni, és például 180 dB-t is meghalad a rakéta hangja kilövéskor.
Szakértők szerint 85 dB-t meghaladó hangerősség már veszélyes lehet, ami azt jelenti, hogy a motorok, fülhallgatók és fűnyírók akár maradandó halláskárosodást is okozhatnak.